Poslať ako e-mail Formát pre tlač

 

Ako bolo na Noci výskumníkov 2014?

Opäť sme sa stali účastníkmi najväčšieho festivalu vedy na Slovensku pod názvom „Noc výskumníkov. V piatok, 26.9.2014, sa konal už ôsmy ročník tohto podujatia. MONOGRAM Technologies sa na tomto podujatí podieľal už piaty rok.

Čo ste mohli počas festivalu zažiť?

Tak, ako v predošlých ročníkoch festivalu, tak aj teraz ste sa mohli od rána až do neskorého večera tešiť na prezentácie zaujímavých výsledkov slovenskej vedy a techniky. Vo všetkých spomenutých mestách ste mali možnosť stretnúť vystavovateľov, ktorými boli osobnosti, firmy, vysoké školy, ba aj stredné školy, ktoré prezentovali výsledky svojej vedeckej práce. Mnohí z nich boli úspešnými priekopníkmi vedecko-technických pokrokov nielen doma, ale aj v zahraničí. Mali ste možnosť vypočuť si zaujímavé prednášky a vlastnoručne si vyskúšať rôzne predpripravené exerimenty.

MONOGRAM bol jedným z hlavných partnerov festivalu a svoje výsledky práce prezentoval v dvoch pripravených stánkoch. V prvom stánku sme prezentovali platformu pre digitálne publikovanie, CoverPage pod názvom Interaktívne mobilné prezentácie. Poslucháči boli príjemne prekvapení z možností interaktivity a tak sme boli neustále zavalení mnohými otázkami zo strany detí a rovnako tak aj dospelých. Padali otázky typu: Ako CoverPage funguje? Akým spôsobom si vďaka CoverPage môžem vypublikovať svoju vlastnú mobilnú aplikáciu? Odkiaľ sa dá aplikácia stiahnuť?

V druhom stánku sme prezentovali 3D modelovanie mozgu, kde mohli návštevníci na veľkej obrazovke vidieť model hlavy človeka aj s pokožkou a vlasmi. Postupne im boli odhaľované jej vnútorné časti ako lebka, mozog, či cievy. Vymodelovaný 3D mozog bol vytvorený na základe reálnych CT alebo MRI snímkov a mohli ste si ho pozrieť z rôznych strán, uhlov, či vidieť priečne a kruhovité rezy, vďaka ktorým ste sa dostali až k útrobám nášho centra inteligencie. Náš stánok dokonca navštívil aj pán Peter Pellegrini, minister školstva, vedy, výskumu a športu.

Hlavnou atrakciou tohtoročného festivalu bola nemecká spoločnosť FESTO, vďaka ktorej ste mohli byť očarení technickými tvormi zo sveta bioniky. V bratislavskej Starej tržnici si vás mohla získať elegantná, vznášajúca sa medúza AirJelly, ladne lietajúca čajka SmartBird či jemné, ale rýchle bionické stvorenie, vážka BionicOpter. Tieto objekty verne imitujú pohyby zvierat, ktoré uplatňujú prirodzene nastavené princípy v prírode a ktoré je možné ďalej využiť aj vo svete vedy a techniky.

Súťaže a kultúrny program počas Noci výskumníkov

Počas Noci výskumníkov sa konali rôzne súťaže pre deti a mládež, do ktorých sa zapojili najmä materské školy, základné školy, či základné umelecké školy. Išlo o výtvarné, literárne, fotografické, multižánrové tvorivé a vedomostné súťaže. Taktiež boli pre účastníkov festivalu pripravené prednášky zamerané na vedecko-technické otázky. Okrem spomínaných súťaží, prednášok a mnohých vystavovaných stánkov bol pre účastníkov podujatia pripravený bohatý kultúrny program, ktorý sa niesol v duchu hudby, tanca a akrobacie. Ďakujeme organizátorom za odbornú prípravu a bohatý program a taktiež účastníkom tejto veľkolepej akcie, ktorých bolo naozaj veľmi veľa. Miestami celá bratislavská Stará tržnica praskala vo švíkoch, čím sme my Slováci dokázali, že nestrácame záujem o vedu a vedecko-technický pokrok.

Facebook Twitter

Späť na zoznam noviniek

Novinky

Vybrané referencie

eTREND

eTREND

Komplexný redesign spoločne s implementáciou nových multimediálnych a publikačných technológií.

eTREND

ESET

ESET

Projekt na CMS TYPO3 s custom development modulmi.

ESET

Huste.tv verzia 4

Huste.tv verzia 4

Štvrtá verzia online TV s novým dizajnom a predplatným systémom.

Huste.tv verzia 4

JOJ.SK verzia 5

JOJ.SK verzia 5

Televízia Joj opäť prináša nový dizajn a technologické novinky na svojom portáli.

JOJ.SK verzia 5

Panta Rhei

Panta Rhei

Obľúbené kníhkupectvo Panta Rhei pripravilo pre svojich zákazníkov nový e-shop.

Panta Rhei

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu pre televíziu JOJ.

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Všetky referencie

Kontaktujte nás