Poslať ako e-mail Formát pre tlač

 

Ako bolo na Týždni vedy a techniky

Dňa 11.11.2014 sme sa zúčastnili projektu Týždeň vedy a techniky na Slovensku, ktorý bol organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR (ďalej len CVTI) a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. MONOGRAM Technologies prezentoval svoje inovatívne riešenia v sekcii “Veda netradične“, kde boli prezentované mnohé vedecké pokroky slovenských univerzít, inštitútov, ústavov či súkromných firiem. Cieľom tohto podujatia bolo zaujať hlavne mladých ľudí a vzbudiť v nich záujem o štúdium vedecko-technických disciplín. Na svoje si však prišli aj dospelí, ktorí si na tomto podujatí rozšírili svoje obzory v oblasti vedecko-technického pokroku.

Čo ste mohli vidieť v Centre vedecko-technických informácií?

V priestoroch CVTI, kde sa konalo podujatie pod názvom “Veda netradične“ ste sa mohli zúčastniť vedecko-popularizačných prednášok, vidieť zaujímavé interaktívne a prezentačné stánky a nechýbal ani sprievodný program, počas ktorého ste si mohli pozrieť vystúpenie kapely The PURIST, vedeckú knižnicu, posterovú sekciu a vedeckú hračku More, ktorá demonštuje a využíva prírodné a technické zákonitosti.

Na prednáškach ste sa mohli dozvedieť niečo viac o dianí v CERNe, o robotike a jej histórii, použití labview v praxi, plazmovej modifikácii povrchu materiálov, využití nanoštruktúr v LED a laserových diódach, ako funguje hologafia, niečo viac o výrobe diamantov, alebo prečo ľudstvo potrebuje virologiu.

V stánkoch ste mohli vidieť napríklad SkyBean – lietanie s fazuľou, mobilnú aplikáciu s ktorou sa nestratíte pod názvom Škola do vrecka, spievajúcu Teslovu cievka, RGB LED a laserový mikroskop, programovanie v Labview,  prípravu krýštálov rôznych látok, elektrinu z živých enzýmov, ukážku biobatérie, plazmovú modifikáciu povrchu materiálov, správanie sa predmetov vo vákuu, syntetické diamanty, princípy fungovania laseru, diagnostikovanie vírusov a prípravu vakcíny, 3D tlačiareň a v neposlednom rade ste si mohli v stánku MONOGRAMu pozrieť 3D modelovanie mozgu.

Čo sme prezentovali?

MONOGRAM Technologies vo svojom prezentačnom stánku pod názvom “3D modelovanie mozgu“ predstavil jeden zo špeciálne vyvinutých softvérov, ktorý bol vyvinutý pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Nových Zámkoch. V rámci neho si návštevníci mohli vymodelovať 3D model mozgu, a to priamo z reálnych lekárskych záznamov (magnetickej rezonancie alebo CT snímkov anonymných pacientov). Model mozgu si mohli pozrieť z každej strany a samozrejme s ním aj každý detail jeho vnútra, jeho štruktúru, jednotlivé časti a okolité tkanivá či cievy. Rovnako si mohli spraviť rôzne priečne či kruhovité rezy do mozgu a tak sa dostať aj do jeho vnútorných častí, kam sa bežne dostávajú len profesionálni lekári. Nešlo však o prácu s reálnym mozgom, všetko si mohli návštevníci podujatia pozrieť na veľkých obrazovkách.


Termín podujatia: 11.11.2014
Miesto konania: Bratislava, Slovenská republika

Facebook Twitter

Späť na zoznam noviniek

Novinky

Vybrané referencie

eTREND

eTREND

Komplexný redesign spoločne s implementáciou nových multimediálnych a publikačných technológií.

eTREND

ESET

ESET

Projekt na CMS TYPO3 s custom development modulmi.

ESET

Huste.tv verzia 4

Huste.tv verzia 4

Štvrtá verzia online TV s novým dizajnom a predplatným systémom.

Huste.tv verzia 4

JOJ.SK verzia 5

JOJ.SK verzia 5

Televízia Joj opäť prináša nový dizajn a technologické novinky na svojom portáli.

JOJ.SK verzia 5

Panta Rhei

Panta Rhei

Obľúbené kníhkupectvo Panta Rhei pripravilo pre svojich zákazníkov nový e-shop.

Panta Rhei

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu pre televíziu JOJ.

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Všetky referencie

Kontaktujte nás