Poslať ako e-mail Formát pre tlač

 

Google prichádza s novou geolokalizačnou službou Nearby

Google prichádza s NearbyPo tom, čo Apple nedávno vyhlásil, že pracuje na vývoji služby iBeacon, aj Google ohlásil, že čoskoro príde s novou geolokalizačnou službou Nearby. Ide o službu, ktorá sprostredkúva bezdotykovú interakciu s okolím.  Jednoducho povedané, zariadenia so systémom Android a službou Nearby budú schopné rozpoznať iné zariadenia v ich okolí s väčšou presnosťou než bolo kedy možné predtým. Nearby má funkcie, ktoré na diaľku dokážu rozpoznať osoby a zariadenia nachádzajúce sa v našom okolí a to bez fyzického spojenia a bez toho, aby ste sa vôbec dotkli svojho zariadenia. Pomocou Google Nearby môžete hlasovými povelmi ovládať zariadenia, vytvárať si poznámky kdekoľvek a kedykoľvek chcete, pripojiť sa, komunikovať, zdieľať a spojiť sa s ľuďmi, vecami a miestami vo vašom okolí. V čase, keď je Nearby zapnutý, Google používa funkcie ako sú mikrofón, Bluetooth, Wi-Fi, Google+ a ďalšie, ktoré sú potrebné, aby vám pomohli pripojiť sa, zdieľať a robiť omnoho viac. Pri zapnutí Nearby sa automaticky zapína aj história vašej polohy pre váš účet a hlásenie polohy vášho zariadenia. Môžete tak oveľa rýchlejšie nájsť  kamarátov a známych vo vašom okolí, ktorí tiež používajú túto službu. Predstavte si, že sedíte na terase kaviarne a vaše Nearby vám oznámi, že váš známy, ktorého ste už roky nevideli, sedí o tri podniky ďalej.  Nešli by ste ho pozdraviť? Samozrejme, toto by bolo možné za predpokladu, že váš priateľ má tiež túto službu zapnutú a želá si byť videný. Nearby by malo byť súčasťou Google Play Services, takže bude fungovať na pozadí vášho zariadenia, no samozrejme až po vašom povolení.

Zábava a pomoc, či strata súkromia?

Táto služba má v budúcnosti nespočetne veľa možností využitia a určite nám môže byť veľmi nápomocná. Používatelia Nearby môžu prijímať presne cielené ponuky už pri vchode do obchodu a tak môže byť marketing mnohých produktov a značiek účinnejší. Takisto môžu dostávať upozornenia a pripomienky, keď sú v tesnej blízkosti nejakej osoby, s ktorou majú nedoriešené záležitosti alebo si jednoducho nastavia automatické odomknutie svojho počítača, ak sa dostanú do jeho blízkosti so svojim telefónom.

NearbyNearby môže pomáhať obyčajným ľuďom pri otváraní garáže či domu hlasovým povelom „OK Google, otvor garáž“, samozrejme, iba ak Nearby rozpozná, že sa nachádzate v blízkosti garáže a iba ak je vaša garáž napojená na počítač s platformou Android. Takisto môže pomôcť hendikepovaným spoluobčanom zvládať každodenné činnosti ako napríklad vypínanie či zapínanie spotrebičov, otváranie dverí a podobne. Túto službu môžeme rovnako využiť aj na ďalšie na marketingové účely v obchodoch. Len si predstavte, že prídete do obchodu s elektronikou a po príchode k určitému zariadeniu si na svojom telefóne či tablete prečítate všetky informácie o danom produkte. Nebolo by to úžasné? V oddelení ovocia a zeleniny by ste mali zariadenie, ktoré vás po spárovaní s vašim telefónom či tabletom informuje o podmienkach prepravy a dátume naskladnenia ponúkaného tovaru. V oddelení elektroniky by sa vaše zariadenie spárovalo napríklad s televízorom, o ktorom sa chcete dozvedieť viac informácií a tak by ste získali všetky jeho parametre, výhody či nevýhody, záručné podmienky a podmienky údržby, ba dokonca porovnania s konkurenčnými výrobkami bez toho, aby ste museli zavolať personál predajne. Sám televízor by vás presvedčil o svojich kvalitách.

Alebo viete si predstaviť, že cestujete MHD či vlakom a už nemusíte hľadať lístok v kabelke či taške? Stačilo by mať len zapnuté vaše zariadenie a revízor by vám akceptoval váš elektronický lístok aj na diaľku. Podobné riešenia automatizácie, pracujúce napríklad na báze rfid či QR kódov, sú už v praxi používané a vyvíja ich aj naša spoločnosť MONOGRAM.

Nearby vás spájaJe tu však aj druhá strana mince. Google už dnes o vás vie mnoho informácií a mnohé z nich aj využíva na marketingové účely, ale čo skoro bude vedieť takmer všetko. Kam chodíte, s kým komunikujete, aké máte plány na víkend, kam sa chystáte na dovolenku, či akú máte veľkosť šiat a topánok. Google bude ako váš tajný agent, ktorý vám povie, s kým sa stretávate, čo ste včera robili a do akej reštaurácie ste včera zavítali.

Dáta síce budú spracované a vyhodnocované automaticky a ukladané iba na Google server, no i tak tu existuje riziko úniku či zneužitia týchto informácií. Už dnes vieme, že mnohé reklamy sú presne cielené podľa toho, ako sa zákazník choval v minulosti. Ukáže len čas, aké výhody a nevýhody ponúkne služba Nearby od Google, no už dnes vieme predpokladať, že bude mať veľa fanúšikov, ale i odporcov.

Facebook Twitter

Späť na zoznam noviniek

Novinky

Vybrané referencie

eTREND

eTREND

Komplexný redesign spoločne s implementáciou nových multimediálnych a publikačných technológií.

eTREND

ESET

ESET

Projekt na CMS TYPO3 s custom development modulmi.

ESET

Huste.tv verzia 4

Huste.tv verzia 4

Štvrtá verzia online TV s novým dizajnom a predplatným systémom.

Huste.tv verzia 4

JOJ.SK verzia 5

JOJ.SK verzia 5

Televízia Joj opäť prináša nový dizajn a technologické novinky na svojom portáli.

JOJ.SK verzia 5

Panta Rhei

Panta Rhei

Obľúbené kníhkupectvo Panta Rhei pripravilo pre svojich zákazníkov nový e-shop.

Panta Rhei

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu pre televíziu JOJ.

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Všetky referencie

Kontaktujte nás