Poslať ako e-mail Formát pre tlač

 

Monogram a SAV spoja sily na vývoj novej HD platformy

Tlačová správa / Bratislava, 3.6.2010

Monogram Technologies, s.r.o. a Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied (ElÚ SAV) začali realizovať projekt na vývoj univerzálnej platformy pre videá vo vysokom rozlíšení. Projekt spolufinancuje Európsky fond regionálneho rozvoja prostredníctvom operačného programu Výskum a vývoj.

 

S pojmom vysoké rozlíšenie alebo High Definition (HD) sa ľudia stretávajú najčastejšie pri kúpe nového televízora. Mnohí si však neuvedomujú, že investícia do super moderného prijímača je často zbytočná, pretože väčšina TV programov sa nielen na Slovensku vysiela stále analógovo. Problémom je produkcia, keďže mnoho televíznych a produkčných spoločností ešte stále využíva zastaranú technológiu, výmena ktorej stojí nemalé finančné prostriedky.

Cieľom rozbiehajúceho sa projektu, v ktorom spoja svoje sily experti z Monogramu a Elektrotechnického ústavu SAV, je vytvoriť univerzálnu HD platformu využiteľnú v rôznych aplikáciách pre televízne a produkčné spoločnosti. Platforma bude postavená na jednoduchých a bežne dostupných technológiách, čím odpadne potreba špecializovaných komponentov a vyškolenej obsluhy. Využiteľná bude aj vo výučbovom procese, pri video konferenciách a ďalších priemyselných a komerčných aplikáciách využívajúcich audio a video.

Vytvorenie univerzálnej HD platformy bude z pohľadu stavu vo svete unikátne. V súčasnosti existuje len niekoľko parciálnych riešení a zariadenia ako napríklad kamery, využívajú viaceré navzájom nekompatibilné technológie, čo sťažuje ich používanie v praxi. Práve preto chcú slovenskí vývojári pripraviť do roku 2013 kompletnú dokumentáciu k univerzálnej HD platforme z pohľadu hardvéru, softvéru aj transportného mechanizmu.

 „Projektom vývoja univerzálnej HD video platformy pre aplikáciu v broadcastingu, vzdelávaní a výskume chceme pomôcť prieniku moderných technológií do bežného života. Znížime tak náročnosť produkcie živého vysielania a televízie budú môcť ponúknuť divákom oveľa viac živých vstupov, napríklad z kultúrnych či športových podujatí“ objasnil Ján Jenča, konateľ Monogram Technologies, s.r.o.

 

 

 

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

 

Facebook Twitter

Späť na zoznam noviniek

Novinky

Vybrané referencie

eTREND

eTREND

Komplexný redesign spoločne s implementáciou nových multimediálnych a publikačných technológií.

eTREND

ESET

ESET

Projekt na CMS TYPO3 s custom development modulmi.

ESET

Huste.tv verzia 4

Huste.tv verzia 4

Štvrtá verzia online TV s novým dizajnom a predplatným systémom.

Huste.tv verzia 4

JOJ.SK verzia 5

JOJ.SK verzia 5

Televízia Joj opäť prináša nový dizajn a technologické novinky na svojom portáli.

JOJ.SK verzia 5

Panta Rhei

Panta Rhei

Obľúbené kníhkupectvo Panta Rhei pripravilo pre svojich zákazníkov nový e-shop.

Panta Rhei

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu pre televíziu JOJ.

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Všetky referencie

Kontaktujte nás