Poslať ako e-mail Formát pre tlač

 

Noc plná poznania aj zábavy

V piatok 24. septembra sa návštevníci bratislavského Avionu celý deň aj večer stretávali s významnými vedcami, spoznávali nové technológie, dozvedali sa mnoho nových informácií z oblasti biológie, chémie, fyziky alebo  robotiky a popri tom sa dobre zabávali. Už po štvrtýkrát sa totiž na Slovensku konala najväčšia vedecká show – Noc výskumníkov. Cieľom tohto podujatia  bolo priblížiť prácu vedcov ostatným ľuďom a tak vzbudiť ich záujem o vedu. K splneniu stanoveného cieľa prispela aj naša spoločnosť MONOGRAM, ktorá výskumníkom zabezpečila zaujímavý program.

Neviditeľný „čarodejnícky“ plášť – technológia Chroma key

Táto technológia sa stala úplnou senzáciou najmä pre menších výskumníkov a výskumníčky. Vďaka nej sa mohli zahrať na obľúbeného Harryho Pottera či Rumburaka, ktorí sa po zahalení čarovným plášťom stali neviditeľnými. Technológia Chroma key umožnila našim výskumníkom na chvíľu sa ocitnúť v rozprávke a zmiznúť rovno pred očami svojich rodičov či kamarátov. Samozrejme, aj starší milovníci vedy si radi toto kúzlo vyskúšali a porozmýšľali nad tým, ako to vlastne celé funguje.

Využitím technológie Chroma key totiž dochádza k vytvoreniu obrazu, ktorý je vyskladaný z dvoch obrázkov alebo snímok. Farba alebo malý rozsah farieb z jedného je odstránený, pričom sa odhaľuje ďalší obraz za ním.  Jednoducho povedané na kúzlo nám postačil zelený podklad a zelený „čarodejnícky“ plášť.

LIVE web televízny prenos - Prenos zo Základnej školy Šumiac

Doposiaľ sa televízne prenosy prenášali z terénu do televíznych štúdií prostredníctvom satelitnej komunikácie, k čomu bolo potrebné špeciálne vozidlo vybavené satelitnou vysielacou anténou. Nová technológia využíva internetového pripojenie a  výrazne uľahčuje pokrytie udalostí pri nízkych nákladoch. Niekoľko kilogramov vážiacim kufríkom v sebe integruje všetky potrebné vlastnosti na živý prenos, ako je strih kamier, titulky, enkodér a pod. Zariadenie je napriek svojím malým rozmerom schopné prenášať televízny prenos v HD kvalite a umožňuje napojenie až 8 samostatných kamier. Vstavaný dotykový displej umožňuje ovládať jednotlivé vstupy, upravovať ich kvalitu, zaznamenávať ich a opätovne prehrávať.

Viac informácií o zariadení nájdete tu.

A práve vďaka tomuto zariadeniu sa mohla uskutočniť diskusia vedcov so žiakmi, z ktorých mnohí žijú v rómskej osade, s cieľom zapáliť v nich iskru zvedavosti, hovoriť o bežnom živote, radostiach a starostiach, zmysle vzdelávania a kráse poznávania.

Návštevníci vedeckej show si pri našom stánku mohli tiež pozrieť rôzne zaujímavé ukážky 3D spotov a dozvedieť na ako princípe vlastne 3D obraz funguje alebo sa porozprávať s našimi špičkovými vedcami o mnohých iných technologických novinkách či zaujímavostiach.

Fotogaléria

 

 Viac fotiek nájdete na Facebook stránke MONOGRAMu.

Facebook Twitter

Späť na zoznam noviniek

Novinky

Vybrané referencie

eTREND

eTREND

Komplexný redesign spoločne s implementáciou nových multimediálnych a publikačných technológií.

eTREND

ESET

ESET

Projekt na CMS TYPO3 s custom development modulmi.

ESET

Huste.tv verzia 4

Huste.tv verzia 4

Štvrtá verzia online TV s novým dizajnom a predplatným systémom.

Huste.tv verzia 4

JOJ.SK verzia 5

JOJ.SK verzia 5

Televízia Joj opäť prináša nový dizajn a technologické novinky na svojom portáli.

JOJ.SK verzia 5

Panta Rhei

Panta Rhei

Obľúbené kníhkupectvo Panta Rhei pripravilo pre svojich zákazníkov nový e-shop.

Panta Rhei

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu pre televíziu JOJ.

TeleRolo mobilná aplikácia pre TV JOJ

Všetky referencie

Kontaktujte nás